Prisgranskning · oktober 2026

Muck Rack pris 2026: Vad PR-team faktiskt betalar per år

Publik planstruktur, avtalsdata från 80 köp och fyra recensionsplattformar, kontrollerat mot den live sajten den 9 oktober 2026.

Summary

Muck Rack prissättning är endast på offert: Starter, Standard och Premier, utan publika siffror. Vendrs data från 80 köp lägger medianavtalet på $13,000 per år, med spann från $8,000 till $20,860, och köpare rapporterar allt mellan $3,500 och $53,000. Betygen är starka på G2 (4.5/5, 535 omdömen) och TrustRadius (8.2/10), svagare på Capterra (4.2/5). Vår dom: 7.0/10, en sund plattform för team med stadigt utskick, svår att motivera för solo-budgetar.

7 /10

Muck Rack är en PR-plattform som kombinerar en journalistdatabas, mediebevakning och rapportering, och den publicerar inga priser. Vendrs data från 80 köp lägger medianavtalet på $13,000 per år. G2 ger 4.5 av 5 på 535 omdömen, men luckor i bevakningen och kostnaden per plats återkommer hela tiden. Domen: 7.0/10. Värt att begära offert för team som pitchar varje vecka, dåligt läge för solo-budgetar.

Datakvalitet
8/10
Användarvänlighet
8.5/10
Transparens i priset
3/10
Värde för små team
5/10
Rapportens träffsäkerhet
6.5/10
Support
8/10
  • Betyg 4.5/5 på G2 från 535 omdömen, där användarvänlighet och databasens kvalitet lyfts mest
  • Databas, pitchning, bevakning och rapportering i en och samma arbetsyta, så du slipper en separat prenumeration för larm
  • Introduktion med instruktör och en namngiven kundansvarig från Standard-planen och uppåt
  • Ingen publik prislista och ingen självbetjänad provperiod, så du kan inte budgetera innan ett säljsamtal
  • Recensenter på G2 och TrustRadius rapporterar missade artiklar i täckningsrapporterna och dubblerade journalistprofiler
  • Tillägg, extra platser och förnyelser driver upp den verkliga notan över den första offerten

Offert på begäran, årsavtal, demo på begäran

Methodology

Så har vi byggt den här prisgranskningen

Version tested
Live prissida och produktsidor på muckrack.com, granskade 9 oktober 2026
Test period
2026-10-09 → 2026-10-09
Test categories: Granskning av live-planer och vilka funktioner som spärras • Avtalsdata från inköpsbenchmarks • Köparrapporterade offerter • Sammanställning av recensioner från flera plattformar

Det här är en skrivbordsgranskning, inte ett praktiskt licenstest, och vi säger det direkt eftersom Muck Rack inte erbjuder någon självbetjänad provperiod. Den 9 oktober 2026 laddade vi den live prissidan och tog egna skärmdumpar av startsidan, prissidan, mediedatabasen, bevakningen och rapporteringssidorna. Vi läste funktionstabellen plan för plan för att se vad varje nivå faktiskt låser upp. För pengarna använde vi Vendrs anonymiserade avtalsdata (80 köp), en lista med 24 köparrapporterade offerter som Rephonic samlat in och offentliga inlägg från PR-proffs. Flera av källorna säljer konkurrerande verktyg, så vi behandlar deras snitt med försiktighet och stöder oss främst på transaktionsdata. För nöjdheten läste vi G2 (535 omdömen), TrustRadius (35), Capterra (25) och kontrollerade Trustpilot, där Muck Rack inte har några omdömen alls.

Ska du begära en offert från Muck Rack?

YES if you...

  • Interna kommunikationsteam eller byråteam som skickar ut pitchar till journalister varje vecka
  • Team som vill ha bevakning, rapportering och en mediedatabas under ett och samma avtal
  • Köpare med en årlig budget på $10,000 eller mer och någon som förhandlar fram förnyelsen

NO if you...

  • Solo-marknadsförare med enstaka pitchar (Starter-planen ligger ändå i fyra- till femsiffriga belopp per år)
  • Team som behöver ett publicerat pris och en gratis provperiod innan de pratar med säljavdelningen
  • Den som främst behöver AI-skrivande snarare än mediarelationer

Muck Rack pris: de tre nivåerna och vad vi kunde verifiera

Muck Rack listar plannamn och funktioner men inga priser. Dollarbeloppen nedan kommer från tredjepartsdata, inte från leverantören.

Grundläggande åtkomst

Starter

Offert per år, årsavtal

Riktar sig till enskilda

  • Sökning i mediedatabasen och uppbyggnad av mediekontaktlistor
  • Sökning i onlineartiklar med e-post- och Slack-larm
  • Pitchning med e-postintegrationer och PressPal.ai
  • Begränsade exporter av mediekontaktlistor, dashboards endast med mallar
  • Egen introduktion och delad kundansvarig
Mest flexibel

Premier

$25,000+ högt prisband i tredjepartsguider, inte en siffra från Muck Rack

Riktar sig till storföretag och avancerade team

  • Allt i Standard, plus Curation Engine och möjligheter till newsjacking
  • AI-driven sentimentanalys, anpassade dashboards och ett anpassningsbart PR Hit Score
  • Inkorgshanterare för inkommande medier, nyhetsbrev och Google Analytics-integration
  • API som tillägg för Premier-kunder

ROI-kalkyl: Vid Vendrs median på $13,000 per år betalar ett team som skickar 40 pitchar i veckan ungefär $6.25 per pitch innan någon publicering syns, och ett femmannateam på $25,000 som skickar 40 pitchar var i veckan betalar ungefär $2.40 per pitch. Kalkylen håller bara om databasen sparar timmar av manuell research i varje kampanj.

Dolda kostnader & fallgropar
  • Tilläggen betalas separat: print- och sändningsbevakning, sociala lyssning, distribution av pressmeddelanden, API, Media Intelligence och Generative Pulse
  • Vendr rapporterar att tillägg höjer avtalsvärdet med 10 till 30 procent och att startavgifter på $1,000 till $5,000 förekommer för vissa köpare
  • Förnyelseofferter stiger typiskt med 5 till 15 procent om inget tak förhandlats fram i förväg
  • Extra platser mitt i avtalsperioden kostar mer per plats; en TrustRadius-recensent fick erbjudandet om en ny plats för $2,500 i stället för en förlängning av avtalet för $400
Prissidan

Tre planer, två målgrupper, noll priser

Prissidan ber dig välja mellan Brands och Agencies och visar sedan Starter, Standard och Premier med en knapp för Contact us under varje. Funktionstabellen nedanför är den enda hårda informationen: den visar var gränserna mellan planerna går. Podcastbevakning, AI-baserade journalistrekommendationer och AI-synlighetsmärken börjar i Standard. Anpassade dashboards, Curation Engine och API:et ligger i Premier. Muck Racks egen FAQ säger att priset beror på antalet användare och kallar offerten anpassad.

  • Tre planer för varumärken och tre för byråer, alla endast på offert
  • Årsavtal, där antalet platser är den största prisdrivaren
  • Sex tillägg listas under tabellen, utan något pris
Skärmdump av Muck Racks prissida med planerna Starter, Standard och Premier och knappar för Contact us, oktober 2026

Kundbetyg på recensionsplattformar

Sammanlagda betyg så som de stod på respektive plattform den 9 oktober 2026. Trustpilot har inga omdömen för Muck Rack och visas därför med noll.

G24.5/5535 omdömen
TrustRadius8.2/1035 omdömen
Capterra4.2/525 omdömen
TrustpilotInget betyg0 omdömen
Tester

Vad siffrorna faktiskt säger

Allt är källbelagt. Ingen siffra mättes i ett licensierat konto.

Medianavtal
$13,000 per year Vendr, 80 köp, köparna sparade i snitt 17 procent
Avtalsspann (Vendr)
$8,000 to $20,860 per year lägst till högst i samma dataset
Köparrapporterade offerter
$3,500 to $53,000 per year 24 datapunkter från Rephonic, med 1 till 9 platser
G2-betyg
4.5 /5 535 omdömen, 71 procent femstjärniga, 25 procent fyrastjärniga, 3 ettstjärniga
TrustRadius-poäng
8.2 /10 35 omdömen
Capterra-betyg
4.2 /5 25 omdömen
Tid till implementering enligt G2
1 month genomsnitt som recensenterna rapporterar, med en återbetalningstid på 8 månader
Vad kan en köpare lära sig av den publika prissidan innan hen pratar med säljavdelningen?
Plannamn, målgrupp per plan och ett fullständigt funktionsrutnät, men inget pris, antal platser eller avtalslängd. Varje planknapp säger Contact us.
Skärmdump av Muck Racks prissida med planerna Starter, Standard och Premier och knappar för Contact us, oktober 2026
Visar sidan för mediedatabasen hur datan byggs upp och prissätts?
Den visar ett journalistkort med kontaktuppgifter, mediekontaktlistor och pitchhistorik, och placerar databasen som en del av det integrerade arbetsflödet. Ingen volym eller prislapp anges.
Skärmdump av Muck Racks produktsida för mediedatabasen, oktober 2026
Hur beskriver Muck Rack bevakningens täckning på den publika sajten?
Den utlovar täckning av digitala medier, radio och tv, podcasts, print och sociala medier, och blandar AI med mänskliga experter. Print- och sändningsbevakning är ett betalt tillägg på prissidan.
Skärmdump av Muck Racks sida för mediebevakning och larm i realtid, oktober 2026
Rapportering

Där plattformen försöker motivera sitt pris

Här argumenterar Muck Rack för att PR går att mäta: täckningsrapporter, dashboards, share of voice och ett anpassningsbart PR Hit Score. Nivåskillnaden spelar roll här. Starter och Standard får dashboards med mallar, medan anpassade dashboards och PR Hit Score bara finns i Premier. Recensenterna gillar resultatet, men flera påpekar att täckningsrapporterna missar artiklar från vissa redaktioner.

  • Täckningsrapporter i alla nivåer, dimensionerade efter planens paket
  • Anpassade dashboards endast i Premier
  • Interaktiva presentationer och nyhetsbrev endast i Premier
Skärmdump av Muck Racks sida för PR-rapportering och analys, oktober 2026

För- och nackdelar

Pros

  • Hög nöjdhet i det största recensionsunderlaget 97 procent av de 535 omdömena på G2 ger fyra eller fem stjärnor. Användarvänlighet (74 omnämnanden) och databasens kvalitet (51) leder bland det positiva.
  • En arbetsyta för research, utskick och mätning Pitchning spårar öppningar och klick, och bevakningen matar samma täckningsrapporter, så teamen slipper sy ihop tre verktyg.
  • Ett mänskligt datateam ovanpå mjukvaran Recensenter nämner att det interna teamet uppdaterar journalistprofiler på begäran, och journalisterna underhåller sina egna profiler.

Cons

  • Ingen publik prissättning och ingen självbetjänad provperiod Du behöver ett säljsamtal och en demo för att få någon siffra alls. Konkurrenter som Prowly publicerar sina priser och erbjuder provperiod.
  • Luckor i bevakningen och i rapporterna G2 listar ofullständig mediatäckning (16 omnämnanden) och felaktig data (21); TrustRadius-recensenter nämner saknade publiceringar i rapporterna.
  • Kostnaden växer med platser, tillägg och förnyelser Vendr rapporterar 10 till 30 procent från tillägg och 5 till 15 procent i förnyelsehöjningar; en recensent fick en offert på $2,500 för en enda extra plats.
  • AI-byggda listor får fortfarande kritik En G2-recensent i oktober 2026 sa att AI-byggda mediekontaktlistor sällan matchade de journalister man ville nå, även med detaljerade prompter.
Omdöme

Slutgiltig dom

7 /10

Muck Rack förtjänar sitt rykte bland dem som använder det varje dag. Ett snitt på 4.5 av 5 på 535 G2-omdömen, 8.2 av 10 på TrustRadius och återkommande beröm för användarvänlighet och support pekar mot en produkt som gör vad den lovar. Plattformen är starkast när ett team pitchar journalister varje vecka och vill ha bevakning och rapportering på samma ställe.

Priset är den svaga punkten, och inte för att det är högt. Det går inte att veta förrän du är i en säljprocess. Med en median på $13,000 per år och offerter från $3,500 till $53,000 kan ett team hamna var som helst i ett spann på femtonfaldigt, och tillägg, extra platser och förnyelsehöjningar flyttar siffran igen efter signering. Behandla den första offerten som en utgångspunkt. Vendrs data visar att köpare i snitt sparar 17 procent.

Köp det om utskick är en veckorutin och en namngiven kundansvarig har verkligt värde för dig. Hoppa över det om du pitchar några gånger per kvartal, eller om det du egentligen behöver är AI-stött skrivande. Ett mindre PR-verktyg eller en generell AI-assistent kostar en bråkdel. Ta med en konkurrerande offert och ett tak för förnyelser till samtalet.

DatakvalitetAnvändarvänlighetTransparens i prisetVärde för små teamRapportens träffsäkerhetSupport
  • Datakvalitet 8/10 Högst betygsatt av recensenter, även om dubblerade profiler rapporteras
  • Användarvänlighet 8.5/10 Mest lyfta tema på G2 med 74 omnämnanden
  • Transparens i priset 3/10 Endast på offert, ingen provperiod
  • Värde för små team 5/10 Starter hamnar fortfarande i fem siffror per år för de flesta köpare
  • Rapportens träffsäkerhet 6.5/10 Missad täckning är det vanligaste klagomålet
  • Support 8/10 Namngiven kontakt från Standard, berömd i recensionerna
Se alternativen

Vanliga frågor om Muck Racks pris

Hur mycket kostar Muck Rack?
Muck Rack publicerar inga priser. Vendrs data från 80 köp visar ett medianavtal på $13,000 per år, med spann från $8,000 till $20,860. Köpare rapporterar allt från $3,500 för en plats till $53,000 för sju till nio platser.
Erbjuder Muck Rack en gratis provperiod?
Inte offentligt. Företaget erbjuder en personlig demo på 30 till 45 minuter utan förpliktelse. Muck Rack är gratis för journalister, som kan skapa en profil och använda vissa verktyg utan kostnad.
Vilka planer finns hos Muck Rack?
Tre planer för varumärken och tre för byråer: Starter (grundläggande åtkomst, för enskilda), Standard (mest populär, för de flesta PR-team) och Premier (mest flexibel, för storföretag och avancerade team).
Är Muck Rack värt priset för ett litet team?
Bara vid stadigt veckovis utskick. Vendrs data placerar team med 1 till 5 användare på $10,000 till $25,000 per år, och G2-recensenter med små budgetar tycker att kostnaden är hög för en enskild användare. Billigare verktyg med publika priser räcker för lättare behov.
Hur lång är avtalstiden hos Muck Rack?
Årsavtal är standard enligt tredjepartsguider för priser, och något månadsalternativ finns inte. Flerårsavtal kan sänka priset per plats, och Vendr råder dig att förhandla fram ett tak för förnyelsehöjningar.
Ingår ett API hos Muck Rack?
Ja, som ett tillägg för Premier-kunder. En G2-recensent från ett stort företag beskrev API:et som ganska dyrt och önskade att det ingick i ett premiumpaket.
Vilka är de viktigaste alternativen till Muck Rack?
Meltwater (4.1/5 på G2 från 2,674 omdömen), CisionOne (3.9/5, 1,354 omdömen), Prowly (4.2/5, 111 omdömen, publicerade priser från $258 i månaden) och Prezly. Cision och Meltwater använder också offertbaserad prissättning.
Hur korrekt är Muck Racks databas med journalister?
Recensenter betygsätter databasens kvalitet högt, med 51 G2-omnämnanden som styrka, men 21 nämner felaktig data och vissa rapporterar dubblerade profiler som supporten måste slå ihop.

Ändringslogg

  1. Första publicering: granskning av live prissidan, Vendrs avtalsdata och sammanställning av recensioner från G2, TrustRadius, Capterra och Trustpilot.